Bireysel Emeklilik Hakkında

Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım? Emeklilik dönemi birçoğumuzun düşündüğü şekilde yaşlılık dönemi değil,  aksine iş hayatı sonrasında aktif ve sağlıklı olarak geçirilecek bir dönemdir. Çalışma hayatı sebebiyle ertelediğiniz birçok planlarınızı emeklilik döneminde gerçekleştirebilirsiniz.

Emeklilik döneminde hayat standartlarınızı aynı şekilde koruyarak hayalinizde ki hayatı yaşamak sizin elinizde.  Bu dönemde sosyal güvenlik sistemi üzerinden elde edeceğiniz gelir hayat standartlarınızı aynı şekilde korumak için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda bireysel emeklilik sistemi ile ek gelir sağlamış olursunuz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Bireysel Emeklilik Sistemi; gelecekte hayalini kurduğunuz planlarınız ve emeklilik zamanınız için birikim yapmanız için kurulmuş bir sistemdir. İş hayatınızda yapacağınız prim ödemeleri ile emeklilik döneminde hayat standartlarınızı aynı şekilde koruyabileceğiniz gibi ilerleyen yıllarda hayaliniz kurduğunuz planları gerçekleştirme imkanına da sahip olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yatırdığınız primleriniz fon portföy yöneticileri tarafından yönetilen yatırım fonlarında değerlendirilir. Birikimleriniz ödediğiniz her primlerin etkisiyle kartopu gibi büyür.

2013 yılından itibaren devlet katkısı ile Bireysel emeklilik sisteminin avantajları artırıldı. Ödediğiniz her katkı payının %25’ini de devlet hesabınıza yatırıyor. Örneğin 500 tl katkı payı ödediğiniz bir bireysel emeklilik sözleşmesinde 125 Tl’de devlet katkısı hesabınıza yatıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi AvantajlarıDevlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ödediğiniz her primin %25’i kadar bir tutar da devlet katkısı hesaplarına eklenir. Hakedilebilecek maksimum devlet katkısı ilgili yılın yıllık brüt asgari ücret tutarının %25ini geçemez.

Ödeme seçenekleri

Mali bir sıkıntı yaşamanız durumunda durumunuzu dengeye ulaştırana kadar ara verebilir, ödediğiniz primlerinizi yeniden belirleyebilirsiniz..

Farklı Yatırım Araçları / Profesyonel Fon Yönetimi

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne üye olurken yaptığınız sözleşme ile, yatırımlarınızın değerlendirileceği fonları seçebilirsiniz. Böylelikle hem fonlarınız alanında uzman fon yöneticileri tarafından yönetilir, hem de ödediğiniz primleri bir çok farklı emeklilik fonu üzerinden değerlendirebilirsiniz.

Emeklilik Geliri

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de, çalışanların iş hayatı boyunca kazandıkları gelir, emekli olduklarında azalır. Bu sebeble varolan hayat standartlarınızı emekliliğinizde de aynı şekilde sürdürebilmek için ek gelire ihtiyacımız olabilir. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne üye olarak bu ek gelir avantajına sahip olabilirsiniz. Emeklilik hakkınızı kazandığınızda sistemden birikimlerinizin tamamını veya bir kısmını kullanabilirsiniz.

Devlet Katkısı Hakediş Süreleri

Devlet Katkısı hak ediş süreleri aşağıdaki gibidir. kullanabilirsiniz.

Katılımcılardan;

- En az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %15'ine,
- En az 6 yıl kalanlar %35'ine,
- En az 10 yıl kalanlar %60'ına,
- En az 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını dolduranlar Devlet Katkısı'nın tamamına (%100'üne) hak kazanacaktır.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ