Hayat Sigortası Hakkında

Hayat Sigortaları

Hayat Sigortaları; yaşamınız boyunca beklenmedik durumlarda kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanızı sağlayan Sigorta türüdür. Hayat Sigortası, poliçenizin süresi boyunca vefat, tehlikeli hastalık, maluliyet ya da işsizlik vb durumlarda size ya da poliçede belirtilmiş lehtara (kanuni varis) belirtilen teminat tutarında ödeme yapar. Günümüzde birçok hayat sigortası seçeneği bulunmaktadır. Sigortalının ihtiyacına göre bunlardan seçim yapması olanaklı hale gelmiş, son yıllarda özellikle bireysel emeklilik sisteminin de etkisiyle Birikimli Hayat Sigortaları popüler hale gelmiştir.


Birikimli Hayat Sigortası Nedir?

Birikimli Hayat Sigortası, Sigorta poliçesinde bahsi geçen süre içerisinde sigortalının hayat kaybı ve ek teminatlar kapsamında hastalık ve kaza sonucu oluşabilecek riskler de dahil olmak üzere vefat gerçekleşmesi durumunda sigortalının yakınlarına maddi güvence sağlayan, bu risk gerçekleşmeyip sigortalının belirtilen sürenin sonunda hayatta olması durumunda birikimlerinin tamamını geri alabileceği Sigorta türüdür. Sigortalı, başta tercih ettiği birikimli sigorta seçeneklerinin kapsamına bağlı olarak, olumsuz durumlar için sevdiklerini güvence altına alırken aynı zamanda gelir vergisi avantajı ve çeşitli fonlarda değerlenen parasıyla(poliçe çeşitlerine göre farklılık göstermektedir) süre sonunda yüksek birikim yapma imkanına sahip olur.Protokol Sigorta olarak; En kazançlı Sigorta ürünleri kapsamında değerlendirilen Birikimli Hayat Sigortaları nın tanıtımında yalnızca Ankara Sigorta Acenteleri arasında değil Türkiye’nin her noktasında hizmet vererek, Birikimli Hayat Sigortası, Prim İadeli Hayat Sigortası, Ödüllü Birikim Sigortası, Eğitim Sigortası, Kredi Hayat Sigortası vb alanlarda Mapfre Sigorta Acenteleri ve Aegon Sigorta Acenteleri arasında ön plana çıkmayı hedeflemekteyiz.

Sigorta Süresi

Birikimli hayat sigortalarının türüne göre minimum 5 yıl olmak Üzere birçok süre seçeneği bulunmaktadır. Yine poliçenin kapsamında yazan şartlar dahilinde 5+5 Ödüllü Birikim Sigortası(5yıl zorunlu, 5 yıl isteğe bağlı), 10 yıllık Ödüllü Birikim Sigortası, Prim İadeli Hayat Sigortası (12 yıl) vb türde birçok seçenek bulunmakta ve sigortalının isteğine göre bu süreler uzatılabilmektedir.

Ödeme Şekli

Sigortalı poliçe primini, sigortanın başlangıç tarihinden itibaren nasıl yapmak istediğini kendisi belirler. Aylık, 3 aylık, 6 aylık, Yıllık ödemeler yapabileceği gibi, bunu isterse Kredi Kartı, Banka Kartı ya da seçtiği ödeme planı ölçüsünde Havale/ Eft yoluyla ödemesi mümkündür. Ödeme yöntemini ve ödeme sürelerini poliçenin devam ettiği yıllarda dilediği gibi değiştirebilir.

 

TEMİNATLAR

Vefat Teminatı

Sigortanın başladığı günden itibaren, Sigortalının hayatını kaybetmesi durumunda ödenecek olan tazminattır. Sigortalının ödediği prim ve seçtiği poliçe türüne göre sigorta başlangıç tarihinde sigortalıya bildirilmiş olan vefat teminatı, riskin gerçekleşmesinden sonra varsa yasal kesintiler yapılarak, sigortalının seçtiği kişilere, yoksa kanuni varislerine ödenir.

Birikim Teminatı

Sigortalının sigorta süresince ödediği primlerin (seçtiği birikimli hayat ürünlerinin çeşidine göre) değerlenmiş haliyle ya da yatırdığı tutar kadarını varsa yasal kesintiler yapılarak sigortalıya geri ödenmesidir.

Süre Sonunda

Sigortalı, yatırdığı primlerin tamamını, poliçe türüne göre değerlenmiş halinin tamamını varsa yasal kesintiler yapıldıktan sonra geri alabilecektir. Poliçe türüne göre Amerikan Doları ve Euro poliçelerinde o günkü kurda Türk Lirası karşılığı gelen toplu miktarı alma hakkına sahiptir.

 

Birikimli Hayat Sigortaları Vergi Avantajı

Yıllık Beyanname veren ya da Ücretli mükellefler, Gelir Vergisi Kanunu 63. ve 89. Maddelerde belirtildiği üzere ödediği primleri vergi matrahından düşebilir. Bu ayrıcalıktan yararlanmak için Sigortalının primini ait olduğu vade diliminde ödemesi gerekmektedir. Sigortalı belirtildiği sürede ödemiş olduğu sigorta primlerinin makbuzlarını çalıştığı yerdeki ilgili kişiye vererek bu hakkından yararlanabilmektedir.

*Bilgilendirme amaçlı yazılmış olan bu metin poliçe türlerine, sigorta şirketlerinin ve ilgili mercilerin yapacağı düzenlemelere göre farklılık gösterebilir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

 

Prim İadeli Hayat Sigortası

Prim İadeli Hayat Sigortası, Sigorta süresi boyunca her türlü vefat riskine karşı sizleri ve sevdiklerinizi güvence altına alan birikimli hayat sigortası seçeneğidir. Risk gerçekleştiğinde vefat teminatı belirtilen lehtara ( kanuni varis) e ödenir. Riskin gerçekleşmemesi durumunda yatırılan tutar, sigorta süresi sonunda sigortalıya iade edilir. Detaylı bilgiyi aşağıda belirtilen belgelerden bulabilirsiniz.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ